Co to są mostki termiczne?

Wilgoć, pleśń czy grzyb w domu są najczęściej skutkiem powstawania mostków termicznych. Co więcej, mostki termiczne powodują również utratę ciepła z budynku nawet o 30 procent.

Ich usunięcie rzadko jest możliwe. W związku z tym, warto wiedzieć już na etapie projektowania i budowy własnych czterech kątów, jak zapobiegać ich powstawaniu.

Mostki termiczne, nazywane również mostkami cieplnymi, to fragmenty ścian, stropu bądź dachu, gdzie dochodzi do ucieczki ciepła. Najczęściej powstają na skutek wad w projekcie bądź niedbałego wykonywania prac budowlanych.

Zazwyczaj występują w ścianach jednowarstwowych, a przyczyną ich powstawania jest użycie nieodpowiedniej zaprawy murarskiej i wadliwe wykonanie wieńców oraz nadproży. W przypadku ścian dwu- i trójwarstwowych powstają na skutek nieprecyzyjnego połączenia płyt izolacyjnych.

sprzedaż domów jednorodzinnych rynek pierwotny Czapury http://jandach.pl Domy, mieszkania Poznań i okolice. Deweloper

Skutkiem powstawania mostków termicznych, jak już wcześniej wspomniano, jest wilgoć w domu, rozwijanie się grzybów i pleśni oraz utrata ciepła. Zatem wiąże się to z negatywnym wpływem na zdrowie domowników oraz z wysokimi kosztami ogrzewania.

W związku z tym, w jaki sposób można zapobiegać powstawaniu mostków termicznych? Ekipy budowlane zalecają stosowanie elementów konstrukcji izolacji termicznej specjalnie w tym celu zaprojektowanych, które można kupić w sklepach z materiałami budowlanymi. Ponadto na etapie projektowania budynku, jeszcze przed rozpoczęciem prac należy dokładnie przeanalizować miejsca, w których mogą powstawać mostki termiczne.